Hyn Registrim

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Liqenet e Belshit

  • Posted on:  E mërkurë, 09 Tetor 2013 21:59
  • Written by 
Rate this item
(0 votes)

Mrekullitë natyrore ne vendin tone janë te shumta, por padyshim një prej tyre është dhe Dumreja e Elbasanit, e njohur si një nga perlat karstike me te bukura te Mesdheut. Mund te konsiderohet si një dhurate e çmuar qe i ka bere natyre kësaj zone, ku 85 liqene karstike e kane kthyer atë ne një vend turistik te lakmueshëm për turistet vendas dhe te huaj.

Banoret e zonës tregojnë se kjo zone mbart vlera historike. Sipas tyre disa vite me pare liqeni i Seferaj u tha për shkak te thatësirës se madhe, por ne pah dolën shume vlera antike, një nga këto ishte edhe një skulpture e mbretëreshës Afërdite.

Read 1430 times Last modified on E mërkurë, 09 Tetor 2013 22:42
More in this category: « Ballokumet - tradita e vjeter