Log in Register

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Elbasani Ballokume - traditional sweet

Ballokume is typical of Elbasan cakes made for Summer Day, March 14, already a national holiday. This kind of dessert made with few ingredients, corn flour based. There are cooking a special formula known only by local. Ballokume has to be brew in a large copper pots , tightly whipped by hand with a wooden spoon and baked in the wood oven. Includes original recipes using finja water ( pure water thrown in the fire ashes), left a few minutes in silence. Ballokume is prepared in the following way:

Ingredients for Elbasan Ballokume Summer Day

  • 1kg Corn flour
  • 500 gr butter
  • 8 eggs
  • 500 gr sugar

Preparation

In a large bowl take butter cut into pieces, throw it including sugar and beat hard until we create a foam. Then add the eggs one at a time, continuing to beat. In the end, we take care of corn flour. We merge all ingredients so good and carefully that we do not create meals. If the composition is too watery we can add a little wheat flour. Prepared extent of leave for 20 minutes to calm down. Then take the wooden spoon the dough on the baking tray in the form of small balls. Oven tray and bake at 170 ° C around 40-45 minutes. Ballokume are served to cake form.

 

Ballokumja është ëmbëlsira tipike e Elbasanit që bëhet për Ditën e Verës, 14 Mars, tashmë festë kombëtare. Kjo lloj ëmbëlsire bëhet me pak përbërës, me bazë miellin e misrit. Ka një formulë të veçantë gatimi që njihet vetëm nga elbasanllinjtë vendas. Ballokumja gatuhej në një enë të madhe bakri, rrihej fort me dorë me një lugë druri dhe piqej në furrë druri. Receta origjinale përmban edhe përdorimin e ujit të finjës ( në ujë të pastër hidhet hi zjarri, lihet disa minuta në qetësi e më pas e kullojmë). Por në pamundësi të hirit mund të shtojmë pak qumësht. Sot, në vija të përgjithshme ballokumja përgatitet në mënyrën që vijon.

Përbërësit për Ballokume Elbasani për Ditën e Verës

 • 1kg miell misri
 • 500 gr gjalpë
 • 8 kokrra vezë
 • 500 gr sheqer

Përgatitja

Në një enë të madhe hedhim gjalpin e prerë në copa, hedhim dhe sheqerin dhe i rrahim fort derisa të na krijohet një shkumë. Më pas shtojmë vezët një e nga një, duke vazhduar ti rrahim. Në fund, me kujdes hedhim miellin e misrit. E trazojmë mirë në mënyrë që të mos na krijohen kokrriza. Në qoftë se përbërja është shumë e qullët mund ti shtojmë edhe pak miell gruri. Masën e përgatitur e lemë të qetësohet për 20 minuta. Më pas me lugë druri hedhim në tepsi brumin në forme topa të vegjël. Tepsinë e pjekin në furrë 170°C përreth 40-45 minuta. Ballokumet i shërbejmë në formën e kulaçeve.

Read 11712 times Last modified on Monday, 07 October 2013 22:40